Apoteket Apan
Det känns befriande att lyssna på Apoteket Apan. Trots ibland ångestladdade texter (eller kanske just därför?), så är det just så det känns. Musikaliskt befriande, där de verkar kunna ge sig på vad som helst med lätthet och ändå behålla en känsla för vilka de är som band. Kanske är det Jonas Furbergs karaktäristiska, intensiva sång, eller de lysande texterna eller attityden som gör det.
Det är ofta indiepop med en punkig attityd, ibland dansant, ofta medryckande och de har den där sköna känslan för att få till både de där musikaliska krokarna och även textkrokarna som fångar mig och fastnar. De tar till gitarrer, syntar, blås, feta körer alltefter vad låtarna verkar kräva. Musikalisk fantasi när den är som roligast, befriande.
Apoteket Apan har en lysande hemsida där du bla kan lyssna på och ladda ner all deras musik. Om du gillar bandet så är bloggen ett måste också, där de också lägger ut nya låtar, nya videos och berättar vad som händer.
Två av låtarna nedan, “Processen, Livet, Byråkratin” och “Ska det vara så svårt då?”, kommer från deras senaste EP “Det är något med den där ödsligheten”, medan “En annan plats” är en singel som kom ut i somras.
Zinkensdamm (från “Det är något med den där ödsligheten”)
Processen, Livet, Byråkratin
Ska, det vara så svårt då?
En annan plats

25 januari, 2009 kl. 9:04 e m
Grymt! Tack för tipset.
30 januari, 2009 kl. 8:17 e m
Gillade det också!